Epin nedir, ne işe yarar, nerede kullanılır?

23 May 2022
61
3
8
Değerlendirme - 0%
0   0   0
"Epin" Kelimesi Nereden Gelir?

Bir ödeme yöntemi olan e-pin, “Electronic Personal Identification Number” kalıbının kısaltması olarak kullanılmaktadır. Türkçe olarak, “Kişisel Elektronik Numara” anlamına gelmektedir.

Epin Nasıl Üretilir?

Yaygın olarak "kod" olarak adlandırdığı epin; yayıncı veya yaratıcı firmalar tarafından üretilir; belirlenmiş dağıtıcı/satıcı firmalar aracılığıyla kullanıcılara ulaştırılır. Oyunseverlerin genellikle oyun parası dediği e-pinlerin değerleri, fiyatları ve oyundaki karşılıkları oyun firmaları tarafından belirlenir. Epinler genellikle oyun içerisinden veya oyun firmasına ait mikrositeler üzerinden kullanılarak oyun parasına dönüştürülür.

E-pin; sadece harf veya rakamlardan olabilir ya da harf-rakam karışık biçimde üretilebilmektedir.


Neden E-Pin Almalısınız? E-Pin Nedir?

E-pin, online oyun firmaları tarafından tercih edilen bir ödeme yöntemidir ve bu ödeme yöntemi ile gerçekleştirdiğiniz satın alma işlemlerinde oyun ile ilgili her ürünü güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Oyun parası, item, kostüm ve daha pek çok şeyi güvenli ve hızlı şekilde satın almanızı sağlayan bu ödeme yöntemi, dijital bir para birimi olarak geçer. Kod satın alarak ulaşabileceğiniz e-pin ile satın aldığınız kredi kadar alışveriş yapabilirsiniz.
Oyun içi alışverişler için e-pin kullanmak, kredi kartı bilgisi gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmadan dilediğiniz gibi alışveriş yapma olanağı sunar. Bu nedenle en güvenli alışveriş olanaklarının başında e-pin gelir. Peki, e-pin ile neler yapabilirsiniz?

E-Pin ile Neler Yapılır?

E-pin ile satın alabileceğiniz ögeler; kodun geçerlilik alanlarına, oyuna ve platforma göre farklılık gösterir. Eğer oyun için e-pin satın aldıysanız; bu kodu oyun ile ilgili sitelerde, oyun içi satın alımlarda ve alışverişlerde kullanabilirsiniz. Oyun içi ödeme seçenekleri arasından “E-Pin Yükle” ve “Kod Yükle” alternatiflerinden birini tercih ederek, satın almış olduğunuz e-pinin kodunu girebilirsiniz. Eğer oyun içerisinde e-pin kullanma seçeneği yoksa oyuna ait bir e-pin kullanma sitesi ile de yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Steam cüzdan kodu gibi e-pinler, size mağaza içi alım satımlarda güvenli bir yol sunar. Oyun içi satın alımlarla birlikte e-pinleri kullanarak, farklı platformlara bakiye aktarabilirsiniz. Satın almış olduğunuz e-pinleri arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize hediye etmeniz de mümkündür.

Steam, Google Play ve App Store gibi platformlarda satın almak istediğiniz ürünler için de e-pinleri kullanma seçeneğiniz bulunur. Söz konusu kodların en çok kullanıldığı platformlar ise şunlardır:
  • League of Legends,
  • Valorant VP
  • PUBG Mobile Unknown Cash
  • Metin 2
  • Travian Altın,
  • Google Play, Apple iTunes ve daha birçok oyun ve mobil uygulama.
Oyun dünyasında e-pin kullanımının bu denli yaygın olmasının sebebi, satın alımlar sırasında kredi kartı ya da banka bilgilerinin paylaşılmamasıdır. Kodlar aracılığıyla gerçekleştirilen ödemeler, kullanıcılara güvenli alışveriş seçeneği sunar. E-pin satın almak için ForsGame güvenli alışveriş imkânından yararlanabilir ve işlemlerinizi 7/24 hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 
Üst